Kapitalizácia obchodného účtu potrebná pre obchodovanie futures vo forme portfólií
Kapitalizácia obchodného účtu je jedným z veľmi dôležitých avšak značne opomíjaných faktorov hlavne u retailových traderov. Za roky, čo sa hýbem v tradingovom biznise, som videl veľa smutných tvárí a vybielených účtov, práve v následku nedostatočnej kapitalizácie.
Čo to vlastne kapitalizácia je a prečo je tak dôležitá? Veľmi zjednodušene povedané sa budeme baviť o potrebnej výške kapitálu (výške obchodného účtu), ktorá je potrebná pre úspešné obchodovanie a minimalizovanie pravdepodobnosti margin callu, kvôli nedostatku finančných prostriedkov na účte. Taktiež sa pozrieme na to, ako si nastaviť realistické očakávania nutného kapitálu a priblížime rozdiel medzi retailovým a inštitucionálnym tradingom. Keďže sa venujem systematickému obchodovaniu futures portfólií, budem vychádzať a aplikovať dané princípy práve na tento obchodný prístup.
Vzhľadom k tomu, že každé podkladové aktívum má svoje špecifiká, myslím, však že každý priemerne chytrý obchodník, bude si vedieť uvedené informácie aplikovať na svoj spôsob obchodovania, či už obchoduje akcie, opcie, futures, forex alebo kryptomeny.
Klienti, zvyčajne prichádzajú s nasledovnými požiadavkami a otázkami:
- Mám $50k / $100k, chcel by som obchodovať nejaké vyvážené portfólio a rád by som sa zmestil do celkového risku nie vyššieho ako 15 – 20%.
- Hľadám spôsob investovania, ktorý mi ročne prinesie tak 20%.
- Mám na obchodovanie $10-15k, rád by som obchodoval Váš systém XY… alebo ideálne aj spolu so systémom XZ..
Tieto otázky a požiadavky sú samozrejme úplne namieste a u obchodovania podkladových aktív, ako akcie, krypto a FX by sa dalo spraviť jednoducho portfólio, resp. nastaviť na single stratégiu position sizing tak aby sme mohli s účtami rôznych veľkostí tie podkladové aktíva obchodovať a dodržať uvedené celkové riziko.
Špecifiká futures
Dovolím si malú technickú odbočku, keďže obchodovanie futures je mierne odlišné od iných spomenutých podkladových aktív, a to tým, že u futures nefunguje obrovská páka a až tak drobné micro kontrakty ako napríklad u FX a nedajú sa ani kupovať relatívne malé jednotky (ako u akcií) ani zlomky jednotiek, ako je tu napr. u krypta.
Futures sa obchodujú v jednotkách kontraktov, ktorých hodnota je u každej komodity iná, ale bavíme sa hodnote vyšších desiatok tisíc na kontrakt. Pre príklad ak má $SPX (index S&P500) hodnotu 3850 bodov, tak e-mini S&P500 (mini futures – bežne obchodovaný kontrakt na S&P) bude mať hodnotu $50*3850 = $192 500. Na to aby sme mohli obchodovať kontrakt v takejto hodnote sa používa páka a obchodník musí mať dostatok prostriedkov na pokrytie burzou a brokerom požadovanej marže, ktorá je v dobe písanie tohto článku pre spomínaný e-mini S&P 500 (= ES) na úrovni cca $12k.
Z uvedeného vyplýva, že ak mám účet o veľkosti $10k, tak v podstate obchod kde by som chcel obchodovať futures kontrakt na e-mini S&P 500 ani neotvorím, lebo nemám dostatok finančných prostriedkov ani na margin, nie to ešte na následný obchod. Niekto môže namietnuť – ale však intraday margin pre ES je spravidla a zvyčajne pod $1000 a predsa už máme na indexy mikro kontrakty, ktoré majú desatinovú hodnotu mini kontraktu a teda aj značne nižšie požiadavky na margin. Áno, presne toto sú cesty, akými sa dajú obchodovať futures s menšími účtami, ale samozrejme s veľkými obmedzeniami.
Otázky, na ktoré je nutné si dať odpoveď a napriek tomu si ich vňčšina obchodníkov ani investorov nekladie by mali vyzerať napríklad takto: Akú veľký účet potrebujem ak chcem obchodovať vyvážené futures portfólio a môj risk apetit je